Požadavky odborů rozvrací zdravotnictví a nepřináší žádné řešení

16. 08. 2019 12:00:54
Odbory ve zdravotnictví opět žádají plošný desetiprocentní růst platů. Nevím, odkud pramení jejich přesvědčení, že plošné zvyšování platů problémy českého zdravotnictví vyřeší. Z mého pohledu ho tím spíše rozvrátí.

Odbory několikátý rok za sebou žádají plošné desetiprocentní navýšení platů lékařů a sester. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje procenta tři, načež odbory reagují přípravou „Děkujeme, odcházíme 2.0“. Z chování odborů nabývám dojmu, že potřebují vůči členské základně pouze vykázat libovolnou činnost a vůbec neuvažují o reálných příčinách dnešních potíží systému a jejich řešení. Pokud si někdo myslí, že plošným desetiprocentním navýšením platů stabilizuje veřejné zdravotnictví, hluboce se mýlí. Naopak. Vylije drahocenné finanční prostředky vygenerované díky našlápnuté ekonomice z okna, místo aby je zacílil s chirurgickou přesností na řešení skutečných příčin.

Podívejme se nejprve na lékaře. Ano, lékaři nám chybí, ale ne plošně a rozhodně ne kvůli tomu, že by prchali do zahraničí. Lékaři nám chybí ve vybraných regionech a v nemocnicích ve vybraných odbornostech.

V nejedné malé okresní nemocnici nabízí například internistovi i dvě stě tisíc a byt a přesto tam nikoho nedostanou. Pokud se podíváte na inzerci prodeje ambulancí, po republice je spousta extrémně lukrativních s potenciálním obratem v milionech Kč ročně k mání i zdarma, ale nikdo si je nevezme. A proč? Jelikož lékaři chtějí především do velkých měst s veškerým zázemím pro rodinný život.

A jak je to v nemocnicích ve velkých městech? Těm chybí především mladí atestovaní lékaři. Ovšem opět nikoli proto, že by dostali více peněz někde v zahraničí. Oni dostanou více peněz v České republice, ale v ambulantním segmentu. V ambulanci lékař vydělá podle toho, kolik vykáže péče, nemá žádný absolutní strop (regulace existují, ale nikoli formou tvrdého stropu). Zároveň nemusí sloužit po nocích a o víkendech. Nemocnice nedokáže lékaře ohodnotit tímto způsobem, jelikož má od pojišťovny nepřekročitelný absolutní strop ročního rozpočtu. Nedokáže tedy lékaři dát smlouvu „kolik uděláš, tolik ti zaplatím“.

Jsou i další problémy, mezi nimi například složitý a dlouhý systém vzdělávání, ty zde ale nechci rozebírat. Pro demonstraci nesmyslnosti požadavků odborů stačí ty dva uvedené. Jestli se mají lékařské odbory na něco zaměřit, pokud chtějí opravdu pomoct lékařům i veřejnému zdravotnictví, potom je to zvýšení atraktivity práce v regionech a postupné mazání nerovnosti mezi úhradami ambulantní péče v nemocnici a mimo ni.

Podívejme se ještě na zdravotní sestry. Problém celého systému je v tom, že je jich nedostatek. Proč jich ale je nedostatek? Není to proto, že by masově odešly ze zdravotnictví pryč. Je to proto, že jsme jako Česká republika před 15 lety zaspali a nepodporovali mladé spoluobčany stojící před rozhodnutím, co budou v životě dělat, aby dávali častěji přednost povolání zdravotní sestry. Dnes na trhu práce zkrátka nejsou a plošný desetiprocentní nárůst je nevykouzlí.

Jestli něco v nemocnici potřebujeme, tak je to mít volné prostředky na diferenciaci platů sester podle náročnosti práce. Ale ne o pár set korun, ale o desítky procent. Tedy přidat sestrám ano, ale ne plošně bez rozdílu, jelikož práce sestry ve směnném provozu na lůžkovém oddělení chirurgie nebo interny je úplně o něčem jiném, než práce sestry na očním. Státem dané tabulky žádné rozdíly nedělají, musí je udělat management nemocnice, tak to na něm nechme a nevnucujme mu nesmyslný plošný růst.

Zároveň u sester je problém z regionálního pohledu do určité míry opačný, než u lékařů. Největší nedostatek je ve velkých městech, obzvláště extrémní je Praha. Naopak v dalších regionech jsou často problémy menší (neříkám, že neexistují). Reflektuje toto nějak plošný růst? Ovšem, že ne. Podpora dostupného bydlení a dostupných míst ve školkách s prodlouženými hodinami by pomohly nesrovnatelně více. Proč se odbory neangažují zde?

Na okraj bych ještě zmínil, že jestli ještě pár let po sobě utopíme veškeré nové prostředky systému na plošné navyšování platů, tak nám za a) některé nemocnice asi spadnou na hlavu (jelikož na investice tak nezbývá nic) a b) v důsledku výše zmíněných reálných problémů nebude v některých místech a odbornostech kam za lékařem zajít.

Zároveň bych tímto vyzval odborové organizace, že když říkají A, musí také nutně říct B. Pokud chtějí takto masivně a plošně navyšovat platy, nezbude na řešení výše zmíněného či například investic. Pokud budeme navyšovat a zároveň řešit reálné problémy, musí stát všem občanům zvýšit odvody na pojistném, popřípadě zvednout platbu za státní pojištěnce, a tedy zvýšit daně, aby na to měl. O tomto nepříjemném a nepopulárním B ale odbory mlčí.

Tedy abych skončil pozitivně. Pojďme identifikovat skutečné problémy, které veřejné zdravotnictví pálí, a pojďme zacílit dodatečné peníze v systému na jejich řešení, nikoli na bezmyšlenkovité rozhazování.

Autor: Jan Kvaček | pátek 16.8.2019 12:00 | karma článku: 25.56 | přečteno: 1214x

Další články blogera

Jan Kvaček

Pražské zdravotnictví. Záměr nebo ignorance?

Proč jsou některé nemocnice krásné a do některých nikdo neinvestoval desítky let? Příběh nemocnice, kde špičkoví lékaři na přístrojích za stovky milionů pracují v prostředí jak z válečného filmu.

23.8.2019 v 20:35 | Karma článku: 30.65 | Přečteno: 1284 | Diskuse

Jan Kvaček

Antitržní prostředí – podporují veřejné zdravotní pojišťovny neefektivitu?

Proč je každá nemocnice placena jinak? Proč se některé topí v dluzích a jiné mají peněz dost? Je to vždy jen špatným řízením, nebo je důvodů více? Níže čtenáři přiblížím, jak fungují úhrady českých nemocnic.

9.8.2019 v 8:16 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 471 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Vzhůru k likvidaci planety

Dostala jsem upřímný strach. A měl by ho dostat každý, kdo si přečte řádky, které se objevily na českém internetu a jsou jen jedny z mnohých v podobném duchu:

13.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.73 | Přečteno: 19920 | Diskuse

Josef Košíček

Důchodová reforma je jen průhledná hra s čísly

Až zestárneme my, Husákova děcka, důchodový systém bude brát o dno. A je zcela zbytečné pokoušet se to vyřešit účetními operacemi.

9.9.2019 v 18:19 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 422 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Bankéři k soudu

Tak tedy evropská ekonomika výrazně zpomaluje. Ostatně globální taky. Některé ekonomiky už přímo klesají. Takže centrální banky uvažují, jak jim pomoct. Potud ještě dobré.

6.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.93 | Přečteno: 20137 | Diskuse

Luboš Smrčka

Důchodová reforma: yetti a jitrnice, jakou svět neviděl

Důchodová reforma je yetti. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji ještě neviděl. Nebo paní Colombová. Či jitrnice z pohádky Obušku, z pytle ven! To všechno je důchodová reforma. Obrovský pytel slov, ale nic, co by připomínalo dohodu.

4.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 26.32 | Přečteno: 729 | Diskuse

Petr Šindelář

Napravovat chyby Sobotkovy vlády se Babišovi stále nedaří

Protože vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL splnila sliby sotva napůl, chce je znovu zrealizovat ANO+ČSSD. Jenže velké plány v potravinové soběstačnosti a nebo v systému sociálních dávek se Babišovi zřejmě nikdy opravdu splnit nepodaří...

3.9.2019 v 9:52 | Karma článku: 18.91 | Přečteno: 625 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 25.96 Průměrná čtenost 989

Jan Kvaček vystudoval na Karlově univerzitě demografii a teoretickou ekonomii a již od studií se věnuje zdravotnictví. Pracoval na Ministerstvu zdravotnictví, v nadnárodní konzultační společnosti KPMG, v Oborové zdravotní pojišťovně a pro menší nemocnice i ambulantní poskytovatele. Reprezentoval Českou republiku v pracovních skupinách OECD a WHO. Od září 2018 byl na základě výběrového řízení jmenován ředitelem Nemocnice Na Bulovce. Čtenářům chce především přiblížit často nepochopitelná a někdy absurdní zákoutí českého veřejného zdravotnictví a občas se také vyjádřit k dalším zajímavým tématům.

Najdete na iDNES.cz